Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Dodir svile i čelika – nova šansa za Balkan

Komentari (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 27 oktobar 2014 23:48
i ja mislim
Odličan tekst Nikole Jovanovića. Mada je o tome već ovde na nspm-u pisao Branko Žujović. I ja mislim da je Kina realna šansa za zemlje evropskog jugoistoka.
Preporuke:
34
2
2 ponedeljak, 27 oktobar 2014 23:52
Nemirni
Kina je pravi primer ekonomske velesile koja ne preza od trgovine sa svima. Saradnja bazirana na čistom interesu. Ti meni, ja tebi, svi srećni i zadovoljni. Ako i ovaj voz (ali bukvalno) propustimo, onda stvarno ne znam... Hvala autoru na tome što je sve lepo povezao i jasno prezentovao.
Preporuke:
37
1
3 ponedeljak, 27 oktobar 2014 23:57
Deprogramer
siromašna konvencionalnim izvorima energije
Ma da, prava pustinja. A šta je sa KiM (Trepčom), Borom, izvorima, plodnom zemljom u Vojvodini, ljudskim "resursima" ... sve pokupiše. Nije konvencionalna, ali jeste energija u širem smislu.
čime treba objasniti dramatično usporavanje procesa proširenja EU
Pogrešno. Radi se o politici ucenjivanja, magarcu & šargarepi. Dakle, meta smo običaju mi, dok će preko naših glava da se dobacuju sa švabama "sofisticiranom i visokom tehnologijom". Škart po običaju za niže rase, "male" narode. Sjajno, da vas pitam nešto, šta će biti kada vas zbog pretovarenih kineskih vozova, koji idu 24/7 i industrije koju nameravaju da izmeste kod nas, pritegne EU (dogovorili se danas, zeleni fašisti), pa spucate kvotu na CO2 emisiju. Dodir sintetike i plastike. Svile, a i pamuka već, možete samo da se sa čežnjom sećate. Toliko o profitu, cilju kapitalizma, kako nas uporno podučavaju "levaci" ovde. Kvalitet vs. profit, jasno je ko pobeđuje.
Preporuke:
24
1
4 utorak, 28 oktobar 2014 01:40
Zemunac
SASVIM je jasno ds ce KINA preuzeti primat,pre svega sto sve proizvodi JEFTINO!Umesto sto otvaraju poglavlja UNIJE,nasa VLADA mogla bi da otvori citavo ministarstvo za saradnju sa KINOM.BAS i zato sto je Srbija,sa velikim potencijalom ZA RAZVOJ POLJOPRIVREDE,komplementarna KINI,kojoj je hrana potrebna.ZASTO ne pokrenuti napustena sela,PROJEKT JUZNA SRBIJA,kineskim kreditima.Ako se ne plase UNIJE i njihovih monopola,to se moze uciniti cak i sa KINESKOM RADNOM snagom.To bi otvorilo prostor za velike JAVNE RADOVE i ublazilo problem nezaposlenosti,a kredite bismo mogli vracati i iZVOZOM HRANE,sto bi ozivelo i poljoprivredu.NO OVI nasi,opsednoti UNIJOM,ustvari KOCE razvoj saradnje sa KINOM,da bi ugodilio kreditorima i privukli investitore sa zapada,KOJI NIKAKO DA DODJU.Treba STO PRE okrenuti smer i dati prioritet saradnji sa BRIKSOM.To ne znaci da sa EU ne treba korektno saradjivati,NO BEZ USLOVA I UCENA!TREBA gledati SRBIJU,a ne EU!
Preporuke:
26
0
5 utorak, 28 oktobar 2014 09:13
DR POLITICKIH NAUKA
odlican clanak.osim mnogo drugih cinjenica pokazuje da prica o preteranom rusko-kineskom sveznistvu nije istina..u pitanju su momentalni interesi i to najverovatno vise u prilog kini.u politici iskreno prijateljstvo ne postoji,jedino postoje momentalni ili dugorocni interesi.............
Preporuke:
14
4
6 utorak, 28 oktobar 2014 10:36
Velizar M.
Jedna od posledica svetske krize (i ratova koji slede) biće sve skuplji i sve manje pouzdan transport robe. Problem sa piratima u južnom kineskom moru i kod obala Somalije treba shvatiti kao malo dužu vojnu vežbu na kojoj veliki razrađuju postupke za budućnost. Bez obzira kojem ćemo se carstvu prikloniti mi moramo misliti i na to. Ne samo mi u Srbiji. Važi za ceo Balkan.
Preporuke:
9
0
7 utorak, 28 oktobar 2014 11:29
Bojan, Priština
pritom siromašna konvencionalnim izvorima energije i tehnološki zaostala

Na stranu Kolubarski i Kosmetski baseni uglja, Srbija ima veleke potencijale u oblasti solarne i energije verta. Jug ima toliko toplotnih izvora koji bi mogli da greju gradove ogromne plastenike itd, Bosna je bogata ugljem, najbogatija drvetom u Evropi - o čemu ovaj priča ?

Jedino što je u poslednjih desetak godina budilo veći interes i zebnju Brisela i Berlina za naš deo Evrope jeste mogućnost da na Balkanu izbije neka nova kriza


O čemu ovaj priča ?! Pa mi ovako mali i siromašni ne izlazimo iz Fokusa Evrope, baronesa Ešton je ceon svoj mandat na mišiće izgurala boreći se od Srbije otme Kosovo, dane i noći je provela na tom kolosalnom zadatku-zaista veliko pitanje za gabarite EU...

Ovakav minimalistički pogled dominira u glavnim evropskim prestonicama od 2005. godine, čime treba objasniti dramatično usporavanje procesa proširenja EU

A znači zato su usporili prijem
Preporuke:
15
3
8 utorak, 28 oktobar 2014 12:06
Nikola
Bojane, piše "konvencionalnim" izvorima energije, ne ukupnim izvorima energije.
A i sa ukupnim, ne možemo biti energetski faktor, osim pod određenim uslovima vezano za hidroenergiju, ali ti su uslovi daleko od realizacije. Dakle, siromašni smo.
Strategija iz 70-tih godina prošlog veka oslanjanja na lignit nas je dovela do propasti, ali to je sada druga tema.
Piše takođe da je ovakvo shvatanje Balkana dovelo do odustajanja od njegove brze integracije u EU, ne piše da se EU nije bavila Kosovom, itd.
Malo se informišite, čitajte šta piše, mislite svojom glavom. Svako dobro. "Ovaj".
Preporuke:
9
4
9 utorak, 28 oktobar 2014 13:01
Bojan, Priština
@ Nikola

Prvo oprostite za to "ovaj" bio sam napristojan.
Razlikujem konvencionalne i ne konvencionalne izvore ali sam ove prve izostavio jer se podrazumeva da njima najmanje rečeno nismo siromašni-kako vi, dakle, rekoste.

Japan i Izrael su recimo sirovinama najjalovije zemlje pa su opet među najrazvijenijima i sa visokim standardom. Oni imaju veliki potencijal u ljudima-a zara ga mi nemamo ?

Naše komparativne prednosti : Mi smo tranzita zemlja pa stoga imamo lepe i stalne prihode od toga.
Imamo ravnice, planine, velike plovne i male bistre reke. Pa satim uz dobro podneblje imamo dobre uslove za povrtarstvo i ratarstvo iz čega imamo uslove za jaku prehrambenu industriiju. Imamo drvo-za drvoprerađivačku ind. Kamen i cement za građevinsku i putarsku ind.
Nekonvencionalni izvori - sa solarnim pločama i vetrogeneratorom svaka kuća u Srbiji bi mogla da bude nezavisna u energetskom smislu - u vremenu koje ide to nimalo neće biti beznačajno.
Preporuke:
10
1
10 utorak, 28 oktobar 2014 13:11
Bojan, Priština
Piše takođe da je ovakvo shvatanje Balkana dovelo do odustajanja od njegove brze integracije u EU, ne piše da se EU nije bavila Kosovom, itd.


Ja nemam iluziju da su oni ikada imali nameru da integrišu Balkan, a posebno ne na nekim ravnopravnim osnovama.
Sva čast vama, vašem znanju i iskustvu, kao i vašim istomišljenicima ali ja ću uvek pre isključivo verovati Svetozaru Miletiću koji je rekao (parafraziram) : Da Srbija može ostvariti neki svoj interes samo kada je Evropa zauzeta neki drugim poslom pa ne može da motri na nju. A što je bezbroj puta potvrđeno u stvarnosti, a potvrđuje se i danas.Pozdrav.
Preporuke:
16
1
11 utorak, 28 oktobar 2014 14:04
Bojan, Priština
Strategija iz 70-tih godina prošlog veka oslanjanja na lignit nas je dovela do propasti, ali to je sada druga tema


Kilovat struje dobijen iz lignita je i dalje najeftiniji kilovat na svetu. Imate jeftin i siguran izvor energije - vaš proizvod je jeftiniji pa samim tim i konkurentniji.
Nije neka senzacija da na Kosmetu ima lignita za narednih 500 god. O bogatstvu Trepče izlišno je govoriti, naročito jer je samo njen minormni deo otkriven i stavljen u eksploataciju.

Tu je ključ zašto je zapad toliko zacepio da nam otme to malo Kosovo, pa zbog njega čak i ruši međunarodno pravo što preti da se i njima obije o glavu.

Pa logično, ta bogatsva na Kosovu se ne mogu u kratkom roku opljačkati kao nafta, zato im bar za sada nisu interesantna.
Ali odvajanje Srbije od takvog izvora resursa normalno dovodi do njenog slabljenja.
A njima je cilj iz mnogo komplementarnih razloga slabašna, što manja Srbija. Kako nas je Živadin Jovanović potsetio "Isključena iz Evropskog razvoja"
Preporuke:
14
0
12 utorak, 28 oktobar 2014 15:18
Slavomir Srpski
Dobar clanak, koji konacno uvidja da je Kina u prospektivi za Srbiju najvazniji investitor.

Ako je Kina kupila Pirej, kao luku na sredozemlju za njenu robu, jasno je da je onda i interes kine ne toliko za zemljani koridor 10, koliko za jftiniji i spcijalizovaniji nacin prvozenja robe: vodom. Tu se onda uklapa i njihova investicija za razradu plana izgradnje vodenog protoka Vardar-Morava, povezivanje sa Dunavom i na taj nacin ostvarivanje jeftinog i najkraceg puta robe do srednje i severne Evrope!

Mnogi su se ovde smejali takvoj ideji, ali ona je u sustini najbitnija bas za Kinu. I stoga ima mogucnosti da se i ostvari sa njihovim ulaganjem u tu vodnu trasu prevoza industrijske robe.
Preporuke:
10
2
13 utorak, 28 oktobar 2014 18:53
Bob
Ma kakav koridor 10, ova država ne može 100km auto-puta da napravi za 20 godina. Kineski zid je brže napravljen. Za kanal bi trebalo, brat-bratu, najmanje 300 godina, načekali bi se k'o onaj čiča.
Nego, naš izlaz je auto-put i pruga koji bi nas povezali sa najnaprednijom zemljom Evrope - Albanijom! To je dobro osetio veliki vizionar Vučko, genije!
Preporuke:
6
3
14 utorak, 28 oktobar 2014 23:39
Gastarbajter
Ne samo da nema neke koristi od koridora kroz koji samo prolaze zapečaćeni vozovi već je i kineska svetla budućnost malo precenjena.Kina više nije tako konkurentna jer je tamo porastao standard a time i plate. Drugi problem je masovna robotizacija koja potpuno izbija iz rukava adut kineske jeftine radne snage. Treći i najvažniji razlog, svet je prešao iz rastrošne u štedljivu ekonomiju. Više nema ekonomskih i resursnih uslova za preveliku potrošnju pa je i potražnja za proizvodima sve manja. Sve to Kina zna i zato brine kako će da iskoristi svoju kopiju zapadnog kapitalizma u koju je uložila ogromne pare, u uslovima smanjenih resursa i trajnog smanjenja potražnje.Ništa nije onako kako izgleda na prvi pogled
Preporuke:
6
1
15 utorak, 04 novembar 2014 08:39
Bianca
Kopiranje zapadnih sablona je prava psiholoska bolest, i mozda bi je psihijatri trebali klasificirati. Ako zapadne medije kazu -- bez ikakvog dokaza -- da su Kina i Indija konkurentni koji sa sumnjom gledaju na poteze drugog -- onda je to istina koja je zapadnom formulom odredjena.

Cinjenica je da Rusija i Kina stvaraju uvete za razvoj Evroazijskog kontinenta. Cinjenica je da je Carinski Savez stvoren da bi se osigurala jedinstvena tarifno-pravna infrastruktura za prevoz robe od Kine do Evropske Unije. Bez takve infrastrukture kretanje na tisuce kontejnera nebi bilo izvodljivo.

Cinjenica je da je put od Kine do Njemacke najkraci preko Evroazijske Unije -- Kazahstana, Rusije i Bjelorusije.

Cinjenica je da bez Ruske energije kopneni traznit ne bi bio profitabilan

Nova Cesta Svile je zastita Centrale Azije i Balkana od nestabilnosti. To ukljucuje Iran i Tursku.
Proucite grad Manjouli, Kinesko-Rusku pilot zonu u Kini.
Preporuke:
0
0
16 četvrtak, 06 novembar 2014 11:53
posmatrač
Tako blizu, a tako daleko, moglo bi se reći za naše odnose sa Kinom. Slažem se da je sada, kada dolazi kineski premijer pravi trenutak da se naprave strateški dogovori i potpuno promeni ekonomska i svaka druga situacija. Naravno, ako nam to dozvole Kirbi i Merkelova. Naime, ne zaostaje Srbija samo zbog uništenih fabrika bombardovanjem 99. godine, već neprekidnim postavaljanjem nesposobnih vlada od strane zapadnih ambasada. Te vlade od 2.000, pa i danas imaju 35.000 službenih automobila uglavnom nemačke proizvodnje, jer to odgovara nemačkoj industriji. Ovi se nisu udostojili da nam otvore fabriku malih opela, kao u Mađarskoj. Bilo bi logično, da sva ministarstva imaju samo fiate 500L, jer se proizvode ovde.
Blisko tome i u vezi sa naslovom je zamajavanje sa železarom.
Država je mogla, može i sada, da počne da pravi koloseke za buduću prugu Bgd-Budimpešta, jer je to već dogovoreno. Druga stvar je da za 80 miliona evra naprave pogon galvanizacije, pa da onaj 500L, bude pravljen od našeg lima.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner